SZKOLENIA OTWARTE
Ochrona sygnalistów - 04.09.2024 godz.10:00 - Szkolenie online
Zapraszamy na szkolenie on-line
Ochrona sygnalistów.
Jak wdrożyć przepisy ustawy o ochronie sygnalistów
i opracować skuteczny system zgłaszania naruszeń w firmie?
Możliwość zadawania pytań mailowo przez 7 dni po szkoleniu.
środa 04.09.2024 r. godz.10:00 – 15:00
25 września 2024 r, zacznie obowiązywać W Polsce, ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024, poz. 928).
Zakłada ona, że podmioty, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób, muszą ustalić wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy np. na podstawie umowy zlecenia.
Próg, 50 osób nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska tj. m.in. biur rachunkowych, doradców podatkowych czy biegłych rewidentów.
W jaki sposób należy się przygotować, do wdrożenia wymienionych w niej obowiązków, aby zdążyć w określonym terminie?
Dzięki temu szkoleniu uczestnicy nabędą praktycznej wiedzy dotyczącej wdrożenia w organizacji skutecznego systemu zgłaszania naruszeń, a także zapoznają się z zapisami ustawy o ochronie sygnalistów.
Plan szkolenia:
- Katalog podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy o ochronie sygnalistów.
- Rodzaje naruszeń prawa podlegające zgłoszeniu.
- Status prawny sygnalisty.
- Czy sygnaliście należy zapewnić poufność czy anonimowość?
- Zakaz działań odwetowych na osobach dokonujących zgłoszeń.
-
Ochrona osób dokonujących zgłoszeń, a także osób pomagających
w dokonaniu zgłoszenia oraz osób powiązanych ze zgłaszającym. - Środki ochrony przed działaniami odwetowymi.
-
Obowiązek ustalenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa
i podejmowania działań następczych. - Zasady wprowadzenia wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
-
Obowiązkowe zapisy wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa
i podejmowania działań następczych. - Efektywny proces zgłaszania naruszeń w organizacji.
- Prawidłowe wyznaczenie osób przyjmujących zgłoszenia w organizacji.
- Narzędzia zapewniające skuteczny system zgłaszania naruszeń prawa.
- Dostępne kanały zgłaszania naruszeń prawa.
- Katalog kar przewidzianych za naruszenie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów.
Miejsce: Szkolenie online, w formie webinarium – aby móc skorzystać ze szkolenia wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu. Udział w szkoleniu nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania, konieczne jest jedynie stabilne łącze internetowe. Podczas transmisji uczestnicy widzą wykładowcę, prezentacje oraz mają dostęp do czatu, na którym mogą zadawać pytania
Cena:
- Członkowie POPON: 500 zł netto plus 23% Vat za os,
- Pozostałe firmy: 600 zł netto plus 23% Vat za os.,
Cena zawiera: dostęp do platformy w czasie realizacji szkolenia, autorskie materiały szkoleniowe (w formie pdf), możliwość zadawania pytań wykładowcy w trakcie szkolenia oraz mailowo przez okres 7 dni od zakończenia szkolenie, certyfikat udziału w szkoleniu do samodzielnego wydruku
Wykładowca:
Mirosława Zachaś-Lewandowska - Ekspert, trener, wykładowca z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, Compliance i Whistleblowing, a także audytor w instytucjach finansowych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pełniąc, przez 14 lat, funkcję Wiceprezesa Zarządu instytucji finansowej, odpowiedzialnego za dostosowywanie procedur i procesów do zmieniających się przepisów prawa, z zakresu m.in. zasad ładu korporacyjnego, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, usług płatniczych, kredytu konsumenckiego, gwarantowania depozytów. Przez 8 lat pełniła także funkcję Specjalisty ds. Kontroli Wewnętrznej w instytucji finansowej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych „Zarządzanie Przedsiębiorstwami” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od 20 lat uczestniczy w licznych szkoleniach i warsztatach, organizowanych m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego, z zakresu dostosowywania procedur i procesów do zmieniających się przepisów prawa w instytucjach finansowych (w tym płatniczych). W 2022 roku uzyskała dyplom Trenera Biznesu Akademii SET, a od 2023 roku wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, na kierunkach związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
FORMULARZ ZGŁOSZENIA I PROGRAM SZKOLENIA W ZAŁĄCZNIKU
Warunkiem udziału w szkoleniu jest
- przesłanie zgłoszenia na adres: oraz
- po otrzymaniu zgłoszenia wystawiona zostanie f-ra VAT i wysłana mailem - prosimy o jej opłacenie przed szkoleniem - przelewem na konto:
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych,
Bank Pekao SA NR KONTA 50 1240 6247 1111 0000 4977 0085
Z uwagi na państwa komfort ilość osób uczestnicząca w webinarium jest ograniczona.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Na zgłoszenia czekamy do 02.09.2024 r. do godz. 12:00
Pliki do pobrania
Formularz zgłoszenia na szkolenie
Ochrona sygnalistów
Kontakt w sprawie szkolenia:
Joanna Jersz tel. 508 113 203