Komunikaty

Za zmianę interpretacji przepisów nie mogą odpowiadać pracodawcy - interwencja POPON

Dodano: 2017-02-15 15:02:00

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych skierowała do Prezesa Zarządu Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Pana Roberta Kwiatkowskiego pismo, w którym przedstawiła swoje stanowisko w sprawie opublikowanego na stronie internetowej PFRON komunikatu pt. Efekt zachęty w podmiotach powiązanych.Przedstawione w komunikacie wyjaśnienie dotyczące ustalania efektu zachęty w podmiotach powiązanych jest całkowicie rozbieżne ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia 18.07.2016 r. (znak BON-I.52312.145.2016.PM). Zgodnie z tym stanowiskiem „pracodawcy pozostający w relacji powiązania wykazują spełnienie efektu zachęty przedstawiając wyłącznie własny stan zatrudnienia”. Natomiast z opublikowanego na stronie internetowej PFRON komunikatu wynika, iż „efekt zachęty ustalany metodą ilościową w związku z ubieganiem się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego należy badać w odniesieniu do stanów zatrudnienia pracodawcy wnioskującego o pomoc oraz wszystkich podmiotów z nim powiązanych”.

W przesłanym do PFRON piśmie Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przypomina, iż w piśmie do Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia 01.06.2016 r. (znak POPON/87/2016) zwracała uwagę na rozbieżne stanowiska prezentowane kilkakrotnie przez Biuro Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych w tej sprawie oraz poprosiła o zajęcie jednoznacznego stanowiska w kwestii ustalania efektu zachęty w podmiotach powiązanych. Przytoczone wyżej stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia 18.07.2016 r. (znak BON-I.52312.145.2016.PM) było odpowiedzią na wniosek i pytanie POPON. POPON zwraca uwagę, iż pracodawcy wnioskujący o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych pozostający w relacji powiązania w działali w dobrej wierze opierając się na przytoczonych stanowiskach i wyjaśnieniach sporządzając wnioski o wypłatę dofinansowania. Dlatego zaniepokojenie POPON budzi także fakt, iż po zmianie interpretacji przepisów zaprezentowanych w komunikacie PFRON nakłada się na pracodawców obowiązek dokonywania korekt wstecz za okresy od stycznia 2015 r.

Sytuacja taka podważa zdaniem POPON zaufanie obywateli do państwa prawa oraz narusza zasadę niedziałania prawa wstecz.

 

Źródło: POPON

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia