Komunikaty
Komentarz - Zmiany w ustalaniu stanu zatrudnienia w Wn-D poz. 39 i 41. Stanowisko PFRON z dnia 24 listopada 2016 r.
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zwróciła się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z pytaniem dotyczącym zmian w zakresie ustalania stanu zatrudnienia w poz. 39 i 41 Wn-D – wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które nie były związane z żadną zmianą legislacyjną w tym okresie.
Nowa interpretacja PFRON
Na stronie internetowej http://www.pfron.org.pl/pl/obsluga-dofinansowan-i/pytania-i-odpowiedzi/pytania-i-odpowiedzi-z/1719,40-Jak-nalezy-wypelniac-poz-39-40-we-wniosku-WN-D-Biezacy-stan-zatrudnienia-w-ok.html został zamieszczony w dniu 17 sierpnia 2016 r. następujący (zmieniony) komunikat:
Za okresy począwszy od stycznia 2015 r. należy wykazać przeciętny miesięczny stan zatrudnienia ustalony w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy zgodnie z art. 2 pkt 32 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1) oraz art. 3 i 5 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia.
(…)
Do bieżącego stanu zatrudnienia nie należy wliczać:
- praktykantów lub studentów odbywających szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym,
- osób przebywających na urlopie macierzyńskim,
- osób przebywających na urlopie wychowawczym,
- osób przebywających na urlopie bezpłatnym,
- osób przebywających na świadczeniu rehabilitacyjnym.
Zgodnie z wyjaśnieniami Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych do stanów zatrudnienia ustalanych na podstawie art. 5 załącznika do GBER nie wlicza się osób na urlopach związanych z rodzicielstwem (macierzyńskich, ojcowskich (tzw. tacierzyńskich), wychowawczych, rodzicielskich i innych podobnych urlopów przewidzianych w prawie państwa, któremu podlega pracownik pracodawcy wnioskującego o dofinansowanie).
Z odpowiedzi mailowej PFRON wynika następującą informacja:
„Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, iż zmiana objaśnień w kwestii wypełniania poz. 39-42 zaistniała po otrzymaniu stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kwestii ustalania stanu zatrudnienia. Zgodnie z wyjaśnieniami UOKIK do personelu przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 5 załącznika 1 do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17.06.2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, nie wlicza się również osób przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób przebywających na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracodawca zobowiązany jest stosować nowe wytyczne w składanych obecnie wnioskach niezależnie od tego czy są to wnioski zwykłe, czy też korygujące”.
POPON czeka na oficjalną odpowiedź BON i UOKiK w tej sprawie, gdyż pracodawcy na chwilę obecną nie znają treści uzasadnienia „stanowiska UOKiK”, które uzyskał PFRON i z którego wynika zmiana w zakresie ustalania stanu zatrudnienia.
Przypominamy:
Zgodnie z obowiązującą treścią art. 5 Załącznika do rozporządzenia KE nr 651/2014 r.
Praktykanci lub studenci odbywający szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym nie wchodzą w skład personelu. Nie wlicza się okresu trwania urlopu macierzyńskiego ani wychowawczego.
Nie ma więc mowy o konieczności dokonania wyłączeń osób przebywających na urlopie bezpłatnym, oraz osób przebywających na świadczeniu rehabilitacyjnym.
Odpowiedź PFRON z dnia 24.11. 2016 r.
Pismem z dnia 24 listopada 2016 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odpowiedział na dodatkowe pytania w sprawie zmiany interpretacji ustalania efektu zachęty. Niestety, nadal nie jest znana interpretacja UOKiK, która jest podstawą zmiany wytycznych PFRON w tym zakresie, gdyż Fundusz jej nie przesłał (nie powołał się także na konkretną sygnaturę pisma). Pełna odpowiedź PFRON w załączniku.
PFRON zbiorczo wyjaśnia:
- pracodawca jest zobowiązany stosować nowe wytyczne w kwestii wypełniania poz. 39-41 Wn-D w składanych obecnie wnioskach niezależnie od tego czy są to wnioski zwykłe, czy też korygujące;
- pracodawca jest zobowiązany do złożenia stosownych korekt, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we wnioskach złożonych przed zmianą wyjaśnień zawartych na stronie PFRON, mających wpływ na fakt ustalenia efektu zachęty w miesiącu zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. (…). Jeżeli pracodawca ustali, iż biorąc pod uwagę nowe wytyczne, efekt zachęty nie wystąpił w miesiącu zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego powinien zaprzestać składania wniosków o SOD na tego pracownika;
- Fundusz nie będzie wzywał do zwrotu środków wypłaconych pracodawcy w okresie poprzedzającym przedmiotową zmianę, który ustalił efekt zachęty na dotychczas obowiązujących wytycznych zamieszczonych na witrynie internetowej PFRON.
Cytowane wytyczne zawierają w sobie sprzeczność.
Z jednej strony PFRON wskazuje, iż pracodawca jest zobowiązany do złożenia stosownych korekt, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we wnioskach złożonych przed zmianą wyjaśnień (czyli przed dniem 17 sierpnia 2016 r.) zawartych na stronie PFRON. Jeżeli pracodawca ustali, iż biorąc pod uwagę nowe wytyczne, efekt zachęty nie wystąpił w miesiącu zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego powinien zaprzestać składania wniosków o SOD na tego pracownika. Z drugiej, Fundusz nie będzie wzywał do zwrotu środków wypłaconych pracodawcy w okresie poprzedzającym przedmiotową zmianę, który ustalił efekt zachęty na dotychczas obowiązujących wytycznych zamieszczonych na stronie PFRON. Czyli jeżeli według nowych wytycznych za poprzednie miesiące efekt zachęty ilościowy nie wystąpił – nie wolno składać wniosków o SOD. Ale jak pracodawca SOD otrzyma – PFRON nie będzie wzywał do zwrotu SOD.
W tej materii konieczne jest opublikowanie przez PFRON stanowiska UOKiK w niniejszej sprawie, aby pracodawcy mieli jasność co do konsekwencji błędnego ustalenia efektu zachęty ilościowo przed dniem 17 sierpnia 2016 r.
Źródło: POPON