Artykuły i porady

Zmiany w formularzu INF-O-PP. Artykuł POPON w Gazecie Podatkowej

Dodano: 2016-05-30 10:05:00

Podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie jest zobowiązany do przedstawiania podmiotowi udzielającemu takiej pomocy informacji dotyczących prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz informacji o otrzymanej pomocy publicznej (INF-O-PP). Taki formularz składa się wraz z wnioskiem o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Wn-D). Obecnie obowiązuje nowy formularz INF-O-PP.

Skąd potrzeba zmiany formularza?

W dniu 11 marca 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2016 r. poz. 238). Rozporządzenie stanowi wykonanie delegacji zawartej w art. 37 ust. 6 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. nr 59, poz. 404 ze zm.) odnoszącej się do zakresu informacji, o których mowa w art. 37 ust. 5 tej ustawy.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, głównym celem nowelizacji było przede wszystkim dostosowanie zakresu informacji, które powinny zostać przekazane podmiotowi udzielającemu pomocy publicznej przez podmiot ubiegający się o taką pomoc, do nowych przepisów określających warunki dopuszczalności pomocy publicznej, a w szczególności przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu oraz Wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji.

Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia przedsiębiorcy jest przede wszystkim nowy wzór formularza informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc publiczną (inną niż pomoc de minimis) stanowiący załącznik do omawianego rozporządzenia. Formularz INF-O-PP jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie, gdy w projekcie wnioskodawcy występuje pomoc publiczna.

Co w nowym wzorze?

Sama forma nie uległa znaczącym zmianom, jednak wprowadzony został bardziej przejrzysty i intuicyjny układ graficzny formularza. W znowelizowanej wersji pojawiły się też zmiany w treści formularza. Najistotniejsze z nich to wprowadzone przez § 2 ust. 1 pkt 1 lit. i) rozporządzenia zobowiązanie wnioskodawców ubiegających się o pomoc do przedstawiania informacji o ich powiązaniach z innymi przedsiębiorstwami. Jednocześnie w części A formularza dodano pkt 9 zawierający pytania o takie powiązania podmiotu, któremu ma zostać udzielona pomoc. W przypadku wystąpienia przynajmniej jednego z powiązań wskazanych w tym punkcie, wnioskodawca zobowiązany został dodatkowo do przedstawienia NIP dotyczących wszystkich powiązanych z nim przedsiębiorstw. Jednocześnie w pkt 7 części B formularza należy podać informacje o sytuacji ekonomicznej każdego powiązanego z wnioskodawcą przedsiębiorstwa. Podobnie w części C formularza, informacja o obowiązku zwrotu udzielonej pomocy wynikającym z decyzji Komisji Europejskiej, dotyczy zarówno wnioskodawcy, jak i każdego powiązanego z nim przedsiębiorstwa.

W zakresie oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa treść nowelizowanego rozporządzenia oraz części B formularza dostosowano do definicji trudnej sytuacji ekonomicznej określonej w art. 2 pkt 18 rozporządzenia oraz w pkt 20 Wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji.

W części E formularza należy wykazywać informacje nie tylko o pomocy już otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, ale w zależności od przeznaczenia pomocy, w ramach którego wnioskodawca ubiega się pomoc, podać również informacje o wartości pomocy otrzymanej w ramach tego samego przeznaczenia w danym roku lub o wszelkiej innej pomocy otrzymanej w odniesieniu do tego samego działania lub projektu, na realizację którego wnioskodawca ubiega się o pomoc. Należy również zauważyć, iż w przypadku pomocy na finansowanie ryzyka (art. 21 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014) oraz pomocy dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność (art. 22 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014), jej limit liczony jest na przedsiębiorstwo niezależnie od okresu, w którym została ona udzielona. W związku z powyższym w tych przypadkach w części E formularza należy podać informacje o pomocy już otrzymanej w ramach tych przeznaczeń, niezależnie od okresu, w którym została ona udzielona. Ponadto z części E formularza wykreślona została część dotycząca informacji szczegółowych. Przesłanki te określone zostały w pkt 1-5 części B formularza. Zaznaczenie przynajmniej jednej odpowiedzi twierdzącej oznacza, iż przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej. We wzorze formularza wprowadzono część A1, w której w przypadku wspólników spółki cywilnej, jawnej albo partnerskiej albo komplementariuszy spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej niebędących akcjonariuszami, którzy wnioskują o pomoc w związku z działalnością prowadzoną w tej spółce, należy podać dane ich dotyczące. Instrukcję wypełnienia tabeli znajdującej się w części E formularza dostosowano do aktualnego brzmienia przepisów.

Przepisy przejściowe

Rozporządzenie zawiera również przepisy przejściowe, zgodnie z którymi nowy wzór formularza stosują wszyscy wnioskodawcy składający wnioski o dofinansowanie projektów, w których występuje pomoc publiczna, począwszy od dnia 11 marca 2016 r. Dotyczy to także już otwartych konkursów (decyduje zatem data składania wniosku, a nie data otwarcia konkursu). Jeżeli wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie do 10 marca 2016 r., nie musi składać ponownie formularza zgodnego z nowym wzorem. Złożenie „starego" formularza od dnia 11 marca 2016 r. traktowane jest jako brak formalny, wymagający uzupełnienia przez złożenie informacji na prawidłowym formularzu.

 

Stanisław Firlej

Doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia