Artykuły i porady

Zasady dokumentowania szczególnych schorzeń są ostrzejsze

Dodano: 2016-08-04 11:08:00

Jestem pracodawcą, który udziela ulg we wpłatach na PFRON. Zatrudniam 28 pracowników w przeliczeniu na etaty oraz osiągam 30-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Wśród zatrudnionych przeze mnie niepełnosprawnych są zarówno osoby, które legitymują się orzeczeniami powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, jak i posiadające orzeczenia równorzędne (np. z ZUS o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenia na stałe o grupie inwalidzkiej). Z kolei osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadają jedno z tzw. schorzeń szczególnych na podstawie orzeczenia (wpisany kod schorzenia np. 02-P) lub wskazania w zaświadczeniu lekarza specjalisty. Czy przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia po 1 lipca 2016 r. mogę nadal uwzględniać pracowników z zaświadczeniami o schorzeniach?

 

Obecne obowiązkowe wpłaty na PFRON można obniżyć z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji u uprawnionego sprzedającego. Tym ostatnim jest pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i osiągający co najmniej 30-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych będących osobami:

  1. niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
  2. niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo albo z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Sposób ustalania powyższego wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, którego osiągnięcie uprawnia do wystawiania ulg we wpłatach na PFRON, został zmieniony w wyniku nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji), która weszła w życie 1 lipca 2016 r.

 

Mateusz Brząkowski radca prawny

 
« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia