Artykuły i porady

Wypłacanie dofinansowań do pensji wstrzymane, nawet gdy trwa postępowanie. Komentarz POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodano: 2015-08-06 08:08:00

Pracodawcy coraz częściej spotykają się z sytuacją, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) blokuje wypłatę dopłat do wynagrodzeń, zanim rozstrzygnie się kwestia ich zaległości względem tej instytucji.

Jednak jak wynika z wyjaśnień biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON), takie postępowanie jest prawidłowe. O zajęcie stanowiska w tej kwestii wystąpiła do niego Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

W swoim piśmie wskazała, że zgodnie z art. z6a ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) prezes PFRON wydaje decyzję o wstrzymaniu wypłaty subsydiów płacowych, jeżeli zaległości firmy w zobowiązaniach na rzecz funduszu przekraczają 100 zŁ Jednym z powodów ich powstania może być nieterminowe przekazanie przez pracodawcę pieniędzy na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). To skutkuje koniecznością wpłacenia dodatkowo do PFRON kwoty stanowiącej równowartość 30 proc. środków zbyt późno umieszczonych w ZFRON. Firma ma na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym pieniądze powinny znaleźć się w zakładowym funduszu, a uchybienie temu terminowi jest traktowane jako powstanie zaległości.

Ważne
PFRON może też wydać decyzję o odmowie wypłaty dofinansowania, np. jeżeli pracodawca nieterminowo poniósł koszty płacy pracownika lub nie przekazał mu pensji na jego konto bankowe.

Tymczasem okazuje się, że pracodawcy mają wstrzymywane dofinansowania do pensji jeszcze na etapie prowadzonego postępowania administracyjnego w sprawach dotyczących zaległości lub odwoławczego, gdy decyzja o ich powstaniu zostanie wydana, a pracodawca się z nią nie zgadza. Zdaniem POPON takie przedwczesne blokowanie dopłat do pensji, gdy nie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, jest niezgodne z przepisami.

- Niestety, z odpowiedzi BON wynika, że PFRON ma prawo do prowadzenia takiej blokady subsydiów płacowych -  stwierdza Mateusz Brząkowski, radca prawny POPON.

Biuro wyjaśnia, że ilekroć fundusz poweźmie informację o powstaniu zaległości w zobowiązaniach pracodawcy, to ma obowiązek wydania decyzji, o której mowa w art. 26a ust. 8 ustawy rehabilitacyjnej. Natomiast ostateczne rozstrzygnięcie o nieistnieniu obowiązku wpłat na rzecz PFRON spowoduje, że zwróci on firmie wstrzymane dofinansowanie wraz z odsetkami.

- Taki sposób działania nie byłby może taki problematyczny, gdyby postępowania trwały przez 2-3 miesiące. W rzeczywistości są one jednak prowadzone przez rok albo dłużej, gdy składane są odwołania. A przez cały ten, okres pracodawca nie otrzymuje dopłat do pensji - wskazuje Mateusz Brząkowski.

Autor: Michalina Topolewska
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia