Artykuły i porady

Umorzenie pożyczki w związku ze śmiercią pożyczkobiorcy. W Prawie Pomocy Publicznej pisze ekspert POPON Mateusz Brząkowski, radca prawny

Dodano: 2014-08-19 09:08:00

Pracownik zakładu pracy chronionej (osoba niepełnosprawna ze schorzeniem narządu ruchu) otrzymał ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych nieoprocentowaną pożyczkę, zgodnie ze złożonym uprzednio wnioskiem w kwocie 5 000 zł. Pożyczka przeznaczona była  na pokrycie kosztów leczenia (operacja stawu biodrowego). W trakcie okresu spłaty pożyczki (3 miesiące po jej zaciągnięciu), po przeprowadzonej operacji, pracownik zmarł. Jak prawidłowo powinien postąpić pracodawca w takiej sytuacji? Czy może umorzyć pozostałą do spłaty kwotę pożyczki w związku ze śmiercią pożyczkobiorcy?

Status prawny zakładowego funduszu rehabilitacji (ZFRON) reguluje ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. 2011 r. Nr 127 poz. 721). Natomiast rodzaje wydatków, warunki wykorzystania środków funduszu rehabilitacji oraz zakres, warunki i formy udzielania pomocy indywidualnej wskazane zostały przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2007 r., Nr 245, poz. 1810), dalej jako rozporządzenie ZFRON.

Przepis § 3 ust. 1 rozporządzenia ZFRON szczegółowo wskazuje, że pomoc indywidualną przyznaje się na wniosek osób niepełnosprawnych:

  1. zatrudnionych w zakładzie na podstawie stosunku pracy lub umowy o pracę nakładczą, w tym przebywających na urlopach bezpłatnych oraz urlopach wychowawczych,
  2. będących uczniami odbywającymi praktyczną naukę zawodu w tym zakładzie,
  3. niepracujących byłych pracowników tego zakładu.

Ponadto na podstawie § 2 ust. 1 pkt 11 lit. g rozporządzenia ZFRON w związku z możliwością sfinansowania odpłatności za pobyt na koloniach, obozach oraz turnusach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci pracowników, a także dla dzieci osób niepełnosprawnych, wniosek o przyznanie pomocy mogą złożyć zarówno niepełnosprawni pracownicy (na pełno- lub niepełnosprawne dziecko), jak i pracownicy pełnosprawni, którzy chcą sfinansować pobyt na kolonii swojego niepełnosprawnego dziecka.

Wniosek o przyznanie pomocy indywidualnej powinien zawierać:

  1. imię i nazwisko;
  2. numer PESEL, a w przypadku jego braku numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
  3. cel, formę i kwotę wnioskowanej pomocy;
  4. uzasadnienie udzielenia pomocy;
  5. oświadczenie o dochodzie i liczbie członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Z kolei § 4 rozporządzenia ZFRON stanowi, że pomoc indywidualna może być udzielana jako pomoc bezzwrotna lub jako nieoprocentowana pożyczka. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy, który jest dysponentem środków ZFRON. Natomiast nieoprocentowana pożyczka może być częściowo lub całkowicie umorzona w przypadku, gdy wykorzystana została zgodnie z przeznaczeniem.

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w stanowisku z dnia 10 września 2013 r. (znak: BON-I-5232-31-IKW/2013) wyjaśniło, iż jeżeli osoba niepełnosprawna otrzymała pożyczkę na konkretny cel, wykorzystała ją zgodnie z przeznaczeniem i niestety zmarła, to nie ma przeciwwskazań w umorzeniu tych środków. Inna sytuacja byłaby w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna uzyskałaby środku na konkretny cel, ale nie zdążyła ich wydatkować. W związku z tym po śmierci środki przekazane na rachunek niepełnosprawnego pracownika wliczane będą do masy spadkowej i spadkobiercy będą zobowiązani do ich zwrotu. W takiej sytuacji pracodawca nie ma możliwości umorzenia takich środków.

Podstawa prawna:
§ 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2007 r., Nr 245, poz. 1810)

Autor: Mateusz Brząkowski, radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Prawo Pomocy Publicznej

 

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia