Artykuły i porady

To nie stygmatyzacja - Jan Zając prezes POPON dla Dziennika Gazety Prwnej

Dodano: 2017-08-24 09:08:00

Nie podzielam opinii, że umieszczenie w orzeczeniu o niepełnosprawności symbolu przyczyny niepełnosprawności jest formą stygmatyzacji pracownika. Z pewnością nie jest także czynnikiem utrudniającym poszukiwanie pracy. Jednak mogą być sytuacje, w których może to stanowić dla osoby niepełnosprawnej problem, dlatego odnoszę się do poruszanego problemu z dużym zrozumieniem. Z punktu widzenia pracodawcy dokument potwierdzający niepełnosprawność pracownika powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje potrzebne do zatrudnienia takiej osoby na przystosowanym do jej niepełnosprawności stanowisku pracy oraz pozwalające mu korzystać z różnych form wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dlatego w procesie rekrutacji konieczne jest uzyskanie informacji o stanie zdrowia pracownika oraz wskazaniach i przeciwwskazaniach do zatrudnienia na konkretnym stanowisku pracy. Pracodawca uzyskuje tę wiedzę na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, informacji otrzymanych bezpośrednio od pracownika oraz na podstawie wstępnych badań z zakresu medycyny pracy.

W związku z tym wpisywanie symbolu przyczyny niepełnosprawności jest dla niego ważną informacją, jednak może ją zastąpić szczegółowa informacja o wskazaniach i przeciwwskazaniach do zatrudnienia. Kolejny problem, na który należy zwrócić uwagę, to prawo do podwyższonego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, u którego stwierdzono występowanie tzw. schorzeń szczególnych, np. choroby psychicznej (symbol 02-P). Pracodawca, który wnioskuje o wypłatę podwyższonego dofinansowania, musi dla celów dowodowych posiadać orzeczenia o niepełnosprawności pracowników z wymienionymi w ustawie rodzajami niepełnosprawności (symbolami przyczyny niepełnosprawności). Jeżeli chcemy zrezygnować z wpisywania w orzeczeniach samego symbolu przyczyny niepełnosprawności, to możemy posiłkować się rozwiązaniem stosowanym w przypadku zaświadczeń lekarskich dotyczących występowania u pracowników schorzeń uprawniających do obniżania wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 2i ust. 4 ustawy o rehabilitacji). W zaświadczeniach tych nie wpisujemy nazwy konkretnego schorzenia, lecz tylko informację, że u osoby tej stwierdzono jedno ze schorzeń wymienionych w rozporządzeniu. W przypadku dofinansowania byłaby to informacja, że stwierdzony rodzaj niepełnosprawności uprawnia pracodawcę do występowania o podwyższone dofinansowanie do wynagrodzeń na podstawie art. 26a ust lb ustawy.

Obecnie funkcjonuje (oprócz orzeczeń powiatowych zespołów orzekania o niepełnosprawności) kilka rodzajów dokumentów potwierdzających niepełnosprawność, na których brak jest symboli przyczyny niepełnosprawności. Stanowi to problem dla pracodawców i osób niepełnosprawnych, które często muszą występować do powiatowych zespołów o wydanie orzeczeń z wpisanym symbolem przyczyny niepełnosprawności. Mam nadzieję, że w efekcie poruszony problem nie ograniczy się tylko do usunięcia symbolu niepełnosprawności, ale pozwoli na usprawnienie procesu orzekania o niepełnosprawności.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia