Artykuły i porady

Terminy wpłat na PFRON po 1 stycznia 2015 r. Artykuł PPOPON w Gazecie Podatkowej

Dodano: 2015-02-26 09:02:00

Podstawowym obowiązkiem wynikającym z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest zatrudnianie przez przedsiębiorców osób niepełnosprawnych. Jeżeli pracodawca nie osiąga wymaganego wskaźnika zatrudnienia tych osób, albo narusza w inny sposób przepisy ustawy o rehabilitacji, może być zobligowany do dokonania stosownej wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Od 1 stycznia 2015 r. w związku z nowelizacją Ordynacji podatkowej pojawiła się wątpliwość co do zmian w zakresie terminu wpłat na PFRON.

Kategorie wpłat na PFRON

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w polskim systemie prawnym mają bardzo zróżnicowany charakter. Zaliczamy do nich m.in. wpłaty:

  • z tytułu niezapewniania ustawowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 21 ust. 1,2a, 2b i 2g ustawy o rehabilitacji),
  • związane z nieprzystosowaniem środowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (art. 23 ustawy o rehabilitacji),
  • związane z korzystaniem z dodatkowych uprawnień przez zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej (art. 31 ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o rehabilitacji, art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a) tiret pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • związane z zagospodarowaniem środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełno sprawnych (art. 33 ust. 4a, 4al, 4c, 7 i 7a ustawy o rehabilitacji).

Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o rehabilitacji - do wymienionych wpłat na PFRON stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), z tym że uprawnienia organów podatkowych określone w tej ustawie przysługują Prezesowi Zarządu Funduszu.

Terminy dokonywania wpłat

Pracodawcy dokonują wpłat w terminie do dnia 20. następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat. Równocześnie składają Zarządowi Funduszu deklaracje miesięczne i roczne poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego, według wzoru ustalonego w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Miesięczne deklaracje wpłat również należy składać do 20. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłaty (np. deklarację za styczeń 2015 r. należało złożyć w terminie do 20 lutego 2015 r.).

Tytułem przykładu, w myśl art. 23 ustawy o rehabilitacji pracodawca, który nie wydzieli lub nie zorganizuje stanowiska pracy dla osoby, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia gotowości przystąpienia do pracy tej osoby, zobowiązany jest:

  • dokonać, w dniu rozwiązania umowy z tą osobą, wpłaty na PFRON w wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za pracownika,
  • złożyć poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (system e-PFRON) deklaracje wpłat DEK-W oraz deklarację roczną DEK-R.

Z kolei pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej w przypadku niezgodnego z przepisami ustawy o rehabilitacji wykorzystania środków funduszu rehabilitacji (art. 33 ust. 4 ustawy o rehabilitacji), a także niedotrzymania terminu 7 dni na przekazanie części zwolnień podatkowych na ZFRON, zobowiązany jest:

  • dokonać wpłaty na PFRON w wysokości 30% ww. środków w terminie do dnia 20. następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat (art. 49 ustawy o rehabilitacji),
  • złożyć poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego (system e-PFRON) deklaracje wpłat DEK-II-a oraz deklarację roczną DEK-R.

Jeżeli natomiast ostatni dzień terminu wpłaty przypadał na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to pracodawca, w myśl art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej mógł dokonać wpłaty ostatniego dnia terminu, za który uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Gdy termin zapłaty to dzień wolny

Na podstawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2014 r. poz. 1171) od 1 stycznia 2015 r. nastąpiła zmiana brzmienia art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej. W myśl art. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej zmieniony przepis art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej, ma następujące brzmienie: „Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej". Problem dotyczył dodanej części zdania „chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej".

Pracodawcy dokonujący wpłat na PFRON z tytułów wskazanych w art. 49 ust. 1 ustawy o rehabilitacji mieli wątpliwości, czy od 1 stycznia 2015 r., w przypadku gdy ostatni dzień terminu wpłaty przypada np. na sobotę, mogą dokonać wpłaty na PFRON w poniedziałek.

W stanowisku z dnia 23 stycznia 2015 r. (znak: PK4.8011.17.2015) Departament Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów wyjaśnił, iż w dniu 22 stycznia br. na stronie internetowej www.mf.gov.pl został zamieszczony komunikat w sprawie terminu na składanie deklaracji podatkowych w związku z nowym brzmieniem art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej w kontekście przepisów ustawy o rehabilitacji. Wynika z niego, że także w zakresie terminu wpłat na PFRON przepisy dla pracodawców nie uległy zmianie. Jeżeli więc ostatni dzień terminu na wpłatę przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Oznacza to, że po dniu 1 stycznia 2015 r. przepisy dotyczące terminu wpłat na PFRON nie zmieniły się.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.)

Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

 

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia