Artykuły i porady
Porada prawne POPON w Poradni Kadrowej Dziennika Gazety Prawnej
Od kiedy należy wliczyć pracownika do wskaźnika zatrudnienia osób ze schorzeniem specjalnym?
Pan Marcin jest zatrudniony u pracodawcy od i stycznia 2010 r. Orzeczenie o uznaniu go za niepełnosprawnego w stopniu lekkim (02-P - choroby psychiczne) wygasło 31 stycznia 2014 r. Wniosek o wydanie nowego orzeczenia w powiatowym zespole do spraw osób niepełnosprawnych złożył 1 lutego 2014 r. Nowe orzeczenie 0 umiarkowanym stopniu przedłożył pracodawcy 1 marca 2014 r. Wskazano w nim, iż umiarkowany stopień datuje się od 1 lutego 2014 r. (schorzenie specjalne). Od kiedy należy wliczyć pracownika do wskaźnika zatrudnienia osób ze schorzeniem specjalnym 02-P - choroby psychiczne i tym samym uzyskać podwyższoną o 40 proc. kwotę dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON
W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia złożenia wniosku 0 wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność (art. za ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej 1 społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; dalej: ustawa o rehabilitacji). Zatem pracownik ten powinien zostać wliczony do stanu zatrudnienia jako osoba niepełnosprawna od dnia wystąpienia z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia stopnia niepełnosprawności, tj. 1 lutego 2014 r., pod warunkiem że w kolejnym orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności została zawarta informacja, iż istnieje ciągłość niepełnosprawności.
W kolejnym orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności pana Marcina uległ zmianie stopień niepełnosprawności na stopień umiarkowany, który datuje się od 1 lutego 2014 r. Oznacza to, iż od tej daty pracodawca może się ubiegać 0 dofinansowanie do wynagrodzeń tego pracownika jako osoby z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności W przypadku schorzeń specjalnych, które w kolejnym orzeczeniu zostały określone kodem 02-P (choroby psychiczne), osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. W opisanym przypadku orzeczenie zostało dostarczone pracodawcy 1 marca 2014 r., czyli od tej daty pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie dla pracownika w stopniu umiarkowanym ze schorzeniem specjalnym.
Podstawa prawna
Art. za ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Autor: Mateusz Brząkowski
radca prawny, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna