Artykuły i porady

Porada Prawna POPON w Poradni Kadrowej Dziennika Gazety Prawnej. Czy wobec niepełnosprawnego można nie stosować szczególnych norm czasu pracy

Dodano: 2014-04-03 09:04:00

Czy istnieje możliwość, aby wobec pracownika niepełnosprawnego nie stosować szczególnych norm czasu pracy wynikających z art. 15 ustawy o rehabilitacji?

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa 0 rehabilitacji) czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę 1 3S godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy (art 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji). Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z art. 16 ustawy o rehabilitacji szczególnych norm czasu pracy osób niepełnosprawnych nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu, oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. Oznacza to, że jeżeli osoba niepełnosprawna (bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności) jest zatrudniona przy pilnowaniu lub gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną na jej pisemny wniosek wyrazi na to zgodę, to do tej osoby należy stosować przepisy dotyczące czasu pracy wynikające z ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Zatem czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Kodeks pracy wskazuje normy czasu pracy przeciętnie, tzn. że możliwy jest rozkład czasu pracy w ten sposób, iż będzie on uwzględniał w niektórych dniach lub tygodniach świadczenie pracy w wyższych normach czasu pracy. Natomiast pracownicy niepełnosprawni niespełniający warunków określonych w art. 16 ustawy o rehabilitacji nie mogą pracować w przeciętnych normach czasu pracy. Stosuje się do nich art. 15 ustawy o rehabilitacji.

Do osób z niepełnosprawnością zatrudnionych np. przy ochronie mienia oraz posiadających zgodę lekarza stosujemy także przepisy dotyczące pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Z kolei osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie przysługuje prawo do skróconej normy czasu pracy (7 godzin na dobę 1 3S godzin tygodniowo).

Podstawa prawna
Art. za ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).

Autor: Mateusz Brząkowski
radca prawny, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia