Artykuły i porady
Opodatkowanie nieruchomości należących do ZPChr. W Gazecie Podatkowej pisze Mateusz Brzakowski radca prawny pracujacy w POPON
Z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, iż zwolnienie z podatku od nieruchomości nie przysługuje wszystkim zakładom pracy chronionej. Kto i na jakich zasadach może korzystać z tej preferencji.
Status ZPChr
Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 ustawy o rehabilitacji (...) o status prowadzącego zakład pracy chronionej może ubiegać się każdy pracodawca, który:
- prowadzi działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy,
- zatrudnia nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
-
osiąga przez okres minimum 6 miesięcy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości:
- co najmniej 50%, w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych stanowić muszą osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Ponadto obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy chronionej muszą odpowiadać przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy oraz pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich (okoliczności te stwierdza na wniosek pracodawcy Państwowa Inspekcja Pracy).
Pracodawca taki powinien zapewniać doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
Zwolnienia podatkowe nie dla wszystkich ZPChr
Prowadzący zakład pracy chronionej, aby mógł korzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, powinien spełniać warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o rehabilitacji (...). Oznacza to, że powinien legitymować się wskaźnikiem zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w wysokości co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Na podstawie stanowiska Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z dnia 11 lutego 2011 r. (znak: BON-I--5232-1-PM/ll), przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych rodzaje niepełnosprawności można traktować łącznie lub rozłącznie. Dlatego też zgodne z prawem będzie uwzględnianie przy obliczaniu wskaźnika równocześnie osób niepełnosprawnych niewidomych (znaczny lub umiarkowany stopień z symbolem 04-0), chorych psychicznie (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) i upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
W swoim stanowisku Biuro stwierdziło ponadto, iż wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych należy liczyć w stosunku do wszystkich zatrudnionych.
Jeżeli więc ZPChr spełnia warunek wskazany w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o rehabilitacji (...), oznacza to, że jest w stosunku do nieruchomości tego zakładu zwolniony z:
- podatków: - od nieruchomości, rolnego i leśnego - na zasadach określonych w przepisach odrębnych, - od czynności cywilnoprawnych -jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu;
- opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości
Zgodnie z odrębnym przepisem art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z podatku od nieruchomości zwalnia się prowadzących zakłady pracy chronionej spełniające warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o rehabilitacji (...) w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie, jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej albo zaświadczeniem - zajętych na prowadzenie tego zakładu. Zwolnienie to nie obejmuje przedmiotów opodatkowania znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów niebędą-cych prowadzącymi zakłady pracy chronionej spełniające warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o rehabilitacji (...) lub zakłady aktywności zawodowej.
Przepis ten w sposób precyzyjny wskazuje, że od podatku od nieruchomości są zwolnione jedynie te nieruchomości, w których działalność swą prowadzi zakład pracy chronionej, nie zaś we wszystkich nieruchomościach będących w posiadaniu ZPChr. W związku z tym, podatek za nieruchomość wynajmowaną przez ZPChr przedsiębiorcy nie-prowadzącemu zakładu pracy chronionej powinien być opłacony na zasadach ogólnych (stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z dnia 16 września 2013 r., znak: BON-I-5232-32-IKW/13).
Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje jednak w przypadku przekazania nieruchomości w posiadanie zależne pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej i spełniającemu warunki określone w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o rehabilitacji (...). Oznacza to, że musi on legitymować się wskaźnikiem zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w wysokości co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Powyższe potwierdza stanowisko BON z dnia 14 listopada 2013 r., znak: BON-I-5232-32-4--IKW/13. Jeżeli więc pracodawca wynajął nieruchomość innemu zakładowi pracy chronionej, który spełnia warunek art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o rehabilitacji (...), to tylko wtedy może nadal być zwolniony z podatku od nieruchomości. Natomiast jeśli wynajął nieruchomość przedsiębiorcy z tzw. otwartego rynku, zwolnienie z podatku nie przysługuje.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej orazzatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.)
Ustawa z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr95, poz. 613 ze zm.)
Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny pracujący w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Gazeta Podatkowa