Artykuły i porady

Od kiedy zaliczyć do stanu zatrudnienia pracowników ze schorzeniami . Artykuł POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodano: 2014-11-13 10:11:00

Pan Łukasz i marca 2014 r. przedstawił pracodawcy kolejne orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, spełniając zasady wskazane w ustawie o rehabilitacji. Z orzeczenia wynika, iż umiarkowany stopień niepełnosprawności datuje się od 1 grudnia 2013 r. W nowym orzeczeniu pracownik ma wpisany symbol schorzenia niepełnosprawności - 02-P - od 1 grudnia 2013 r. Czy pana Łukasza również możemy wliczyć wstecznie do stanu zatrudnienia pracowników ze schorzeniem specjalnym na potrzeby uzyskania wyższego dofinansowania z PFRON?

Pan Łukasz powinien zostać wliczony do wskaźnika osób ze specjalnymi schorzeniami (02-P) od 1 marca 2014 r., a nie od 1 grudnia 2013 r. Wynika to z art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji). Potwierdza to stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) z 29 kwietnia 2011 r. (BON-I-076-71-4-LK/2011).

W stanowisku BON wskazano, iż dokumentowanie schorzeń specjalnych reguluje art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji, zgodnie z którym do ustalenia stanów zatrudnienia osób o specjalnych schorzeniach stosuje się wyłącznie art. za ust. 1 ustawy o rehabilitacji. A to oznacza, że pracownika niepełnosprawnego wliczamy do stanu zatrudnienia od dnia przedstawienia orzeczenia o niepełnosprawności. Zgodnie z art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji nie mają zatem znaczenia ciągłość statusu osoby o specjalnych schorzeniach ani symbol przyczyny niepełnosprawności wymieniony w poprzednim orzeczeniu, ponieważ osoba niepełnosprawna jest wliczana do stanu zatrudnienia osób ze schorzeniem specjalnym od dnia przedstawienia pracodawcy aktualnego dokumentu potwierdzającego wystąpienie u niej wspomnianego schorzenia.

Z informacji przedstawionych przez BON wynika, że pracodawca będzie mógł wliczyć tego pracownika do stanu zatrudnienia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności od 1 marca 2014 r., oraz wstecznie od 1 grudnia 2013 r., zgodnie z art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji Jeżeli natomiast z nowego orzeczenia wynika, że w orzeczeniu 0 umiarkowanym stopniu wskazano schorzenie specjalne np. 02-P - choroby psychiczne - to schorzenie to na poczet np. uzyskania przez pracodawcę podwyższonej kwoty dofinansowania istnieje od 1 marca 2014 r., zgodnie z art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji, bez możliwości wstecznej korekty od 1 grudnia 2013 r.

Podstawa prawna
Art. 2a ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej 1 społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2011 r. nr 127. poz. 721 ze zm.).

 

Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia