Artykuły i porady
Od kiedy pracownik legitymuje się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W Dzienniku Gazecie Prawnej artykuł POPON
Pracownik legitymuje się od 2007 r. orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności, które zostało wydane przez ZUS na stałe. 15 października 2014 r. dostarczył pracodawcy nowe orzeczenie - o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Orzeczenie wydane zostało 22 września 2014 r. Według pkt V nowego orzeczenia ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 1 września 2014 r. (tj. od daty złożenia wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności). Według pkt rv nowego orzeczenia niepełnosprawność istnieje od listopada 2008 r. Czy pracodawca może zaliczyć pracownika do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od 1 września 2014 r.
W opisanej sytuacji osoba niepełnosprawna w całym analizowanym okresie jest osobą niepełnosprawną w rozumieniu art. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji), ponieważ ma odpowiednie orzeczenia kwalifikujące ją jako osobę niepełnosprawną.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w swoich wyjaśnieniach na stronie internetowej (http:// www.pfron.org.pl/pl/ob-sluga-dofinansowan-i/ pytania-i-odpowiedzi/p-ytania-i-odpowiedzi-z/17-oo,2i-Pracownik-posiada- o rzeczenie-o-lekkim-stopni u-niepelnosprawnosci-wyd ane-przez.html) wskazuje, iż w omawianym przypadku orzeczenie późniejsze nie uchyla poprzedniego, ponieważ o zastosowanie przepisów ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.) musiałaby wystąpić osoba, której dotyczy orzeczenie. Jeżeli nie złożyła takiego wniosku, to w obrocie prawnym znajdują się oba orzeczenia, jednak we wspólnym zakresie rozstrzygnięcia należy wywodzić skutki z później wydanego orzeczenia (por. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z 25 października 2005 r., sygn. akt SKO 4143/28/05).
Zgodnie z art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji w przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wrynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, z zastrzeżeniem ust. 3.
Pracodawca musi rozstrzygnąć o zastosowaniu rozwiązania określonego w art. 2a ust. 2 ustawy, opierając się na zdarzeniu dokonanym, tj. utracie ważności poprzedniego orzeczenia, dacie tego zdarzenia oraz ustaleniu, czy wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia został złożony nie później niż dzień po tym zdarzeniu. W opisanym wypadku ustalenie tych okoliczności nie jest możliwe, a zatem zastosowanie znajdzie tu art. 2a ust. 3 ustawy o rehabilitacji, zgodnie z którym pracownika wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.
W związku z powyższym pracownika tego traktuje się w opisanej sytuacji jako osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym w okresie wskazanym na orzeczeniu ustalającym ten stopień, tj. od 1 września 2014 r.
Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna