Artykuły i porady
NSA. Sztuczny podział firmy nie uchroni przed wpłatą na PFRON
Jeśli oddział nie spełnia wymogów odrębnego pracodawcy wynikających z kodeksu pracy, to przy ustalaniu tego, czy powinien płacić na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nie może być traktowany jako samodzielny podmiot.
Tak orzekł NSA, który odrzucił skargi złożone przez przedsiębiorcę w sprawie wnoszenia należności na rzecz funduszu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, którą była fabryka mebli, wyodrębnił on oddział w postaci sklepu meblowego (którego kierownikiem został jego syn). Zdaniem skarżącego obydwa podmioty stanowią odrębnych pracodawców, a ponieważ w żadnym z nich zatrudnienie nie przekracza 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty, to jest on zwolniony ze składki na PFRON. Zgodnie bowiem z art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 121, poz. 721 ze zm.) do płacenia na fundusz są zobowiązani pracodawcy, którzy nie mają 6 proc. niepełnosprawnych pracowników i zatrudniają ponad 25 podwładnych.
Jednak zarówno PFRON, jak i minister pracy uznali, że oddział nie może być uznany za pracodawcę w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy (ustawa rehabilitacyjna odwołuje się do tej definicji). Wskazywała na to dokumentacja.
Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 3918/13, 3919/13, 81/14, 232/14, 233/14
Autor: Michalina Topolewska
Źródło: Gazeta Prawna