Artykuły i porady

Nowa firma z dopłatami. Komentarz POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodano: 2014-12-23 10:12:00

Pracodawca, który rozpoczął działalność gospodarczą i zatrudnia osoby z uszczerbkiem na zdrowiu, może otrzymać dofinansowania do ich wynagrodzeń, bo w jego przypadku doszło do osiągnięcia efektu zachęty. Jego wykazanie jest jednym z niezbędnych warunków do pobierania subsydiów płacowych.

Zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) efekt zachęty można uzyskać metodą jakościową lub ilościową. W tym drugim przypadku jest on osiągnięty, jeżeli przyjęcie do pracy osoby z dysfunkcją zdrowotną w danym miesiącu powoduje wzrost zatrudnienia ogółem oraz wzrost wśród pracowników niepełnosprawnych w stosunku do średnich stanów zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy.

- Były jednak rozbieżności interpretacyjne, czy efekt zachęty może wykazać firma, która dopiero rozpoczęła prowadzenie działalności i przyjęła do pracy m.in. osoby niepełnosprawne - wskazuje Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

O wyjaśnienie tej sprawy POPON zwrócił się do biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON).

Organizacja podała przykład pracodawcy, który 1 czerwca 2014 r. rozpoczął działalność i od 5 czerwca zatrudnił 10 pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu. Wątpliwości firmy dotyczyły tego, czy za ten miesiąc może otrzymać dopłaty do ich pensji.

BON tłumaczy, że znajdujący się w takiej sytuacji pracodawca powinien w formularzu wysyłanym do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) za miesiące poprzedzającejnie-siąc rozpoczęcia działalności wskazywać zerowy stan zatrudnienia. W związku z tym przyjęcie osób z uszczerbkiem na zdrowiu, które zbiega się z uruchomieniem biznesu, umożliwia wykazanie, że nastąpił wzrost zatrudnienia ogółem oraz wśród pracowników niepełnosprawnych.

Warunki uzyskiwania subsydiów płacowych

  • Zatrudnianie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, posiadanie większej liczby podwładnych, ale jednocześnie 6 proc. wskaźnika osób niepełnosprawnych lub statusu zakładu pracy chronionej;
  • Ponoszenie miesięcznych kosztów płacy zgodnie z terminami wynikającymi z odrębnych przepisów;
  • Przekazywanie wynagrodzenia pracownikowi na jego konto bankowe;
  • Brak zaległości względem PFRON wyższych niż 100 zł.



Autor: Michalina Topolewska
Źródło: Gazeta Prawna.pl

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia