Artykuły i porady
Na jakich zasadach przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracownika, który ma dwa różne orzeczenia o niepełnosprawności. W Poradni Kadrowej pisze Mateusz Brząkowski z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Czy ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracodawca może wykazywać, że pracownik posiada stopień umiarkowany ze schorzeniem specjalnym P (choroby psychiczne). Tym samym otrzymałby zwiększoną kwotę dofinansowania.
Pracodawca ma możliwość uznać pracownika za osobę niepełnosprawną w stopniu lekkim w związku ze schorzeniem 02-P - choroby psychiczne (orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z 1999 r. wydane na stałe). Pracodawca może także uznać pracownika za osobę trwale całkowicie niezdolną do pracy (niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z 2007 r.). Nie może jednak uznać obu orzeczeń o niepełnosprawności i traktować pracownika jako osobę z umiarkowanym stopniem - schorzenie 02-P.
Zgodnie z art. 3 ustawy 0 rehabilitacji zawodowej 1 społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) osobami niepełnosprawnymi są m.in. osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Na podstawie art. 26a ust lb ustawy o rehabilitacji kwoty dofinansowania, o których mowa w art. 26a ust 1, zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.
Sposób dokumentowania specjalnych schorzeń reguluje załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 8, poz. 43 ze zm.). Zgodnie z objaśnieniem nr 8 do tego druku, dla okresów sprawozdawczych począwszy od stycznia 2011 r. osobami 0 specjalnych schorzeniach są osoby, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję (schorzenia te dokumentuje się orzeczeniami, o których mowa w ustawie, lub innymi orzeczeniami), oraz osoby niewidome - dotyczy wyłącznie znacznego 1 umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
W odniesieniu do do-finansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, w przypadku posiadania przez pracownika dwóch różnych orzeczeń (wydanych przez organy orzecznicze ZUS i powiatowe zespoły orzekające), z których każde zachowuje swoją ważność, przepisy ustawy 0 rehabilitacji nie zawierają żadnej wskazówki w zakresie pierwszeństwa któregokolwiek z orzeczeń, a tym bardziej interpretacji łącznej. Należy zatem przyjąć jedno orzeczenie korzystniejsze dla osoby niepełnosprawnej 1 konsekwentnie się nim posługiwać.
Podstawa prawna Art. 26a ust. ib ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z zon r. nr 127. poz. 721 ze zm.)
Autor: Mateusz Brząkowski
radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna