Artykuły i porady
Mniej biurokracji przy zaświadczeniu o de minimis. Komentarz POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej
Przedsiębiorca, który wydaje środki na wsparcie niepełnosprawnych pracowników, nie musi składać już oświadczenia wskazującego, że nie znajduje się w trudnej sytuacji finansowej.
Zniesienie tego obowiązku wynika z wchodzącego dziś w życie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 czerwca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób
Ważne Zakład pracy chronionej może ubiegać się o zwrot kosztów transportowych, administracyjnych oraz budowy lub rozbudowy zakładowych obiektów i pomieszczeń niepełnosprawnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 810). Wymagało ono znowelizowania ze względu na konieczność dostosowania go do nowych unijnych przepisów regulujących udzielanie pomocy de minimis.
Te nie wymagają już badania kondycji finansowej przedsiębiorcy. W związku z tym składając wniosek o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis, nie będzie on musiał dołączać oświadczenia dotyczącego jego kondycji - Pracodawcy powinni jednak pamiętać, że nie jest to zupełnie nowe rozporządzenie, ale jego nowelizacja. W efekcie nie zmienił się katalog wydatków, na które mogą być przeznaczone środki z funduszu rehabilitacji - przypomina Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).
Ponadto ze względu na to, że nowe unijne przepisy będą obowiązywać do 30 czerwca 2021 r., taka sama data została wpisana do rozporządzenia dotyczącego zakładowego funduszu rehabilitacji.
Ta sama zmiana dotycząca daty ich wygaśnięcia została wprowadzona do trzech innych aktów prawnych, które umożliwiają pracodawcy zatrudniającemu niepełnosprawnych otrzymanie wsparcia uznawanego za pomoc de minimis. Taka modyfikacja znalazła się w przepisach dotyczących warunków i trybu dokonywania refundacji kosztów szkolenia osób z uszczerbkiem na zdrowiu, zwrotu dodatkowych kosztów związanych z ich zatrudnianiem oraz wyposażania ich stanowisk pracy.
Wreszcie ostatnim aktem prawnym, który również wymagał nowelizacji, jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 22 kwietnia 2009 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. z 2009 r. nr 70, poz. 603).
Autor: Michalina Topolewska
Źródło: Gazeta Prawna