Artykuły i porady
Łatwiej zdobyć pieniądze z PFRON. W Rzeczpospolitej pisze Mateusz Brząkowski, radca prawny.
Aby uzyskać dofinansowanie wynagrodzeń inwalidów, firma musi wykazać tzw. efekt zachęty. Od stycznia 2015 r. zmieniły się niektóre zasady ustalania tego parametru.
Głównym instrumentem wspierającym pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych i skutecznie zwiększającym obecność tych osób na rynku pracy jest dofinansowanie ich pensji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Od 2015 r. warunki udzielania tej pomocy zmieniły się przy ustalaniu tzw. efektu zachęty metodą ilościową. Szefowie powinni także wysyłać wnioski o dofinansowanie na zmienionych wzorach dokumentów.
Jakie przepisy
Dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, które stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), jest udzielane od 1 stycznia 2015 r. zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 r. z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (DzU UE L 187 z 26.06.2014 r., str. 1, dalej: rozporządzenie KE nr 651). Przepisy krajowe regulują najważniejsze zasady przyznawania refundacji w art. 26a–26c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji).
Aby pracodawca uzyskał refundację pensji niepełnosprawnego etatowca, musi m.in. spełnić tzw. efekt zachęty. Od tego zależy, czy firmie przysługuje dofinansowanie na nowo zatrudnionego niepełnosprawnego. Efekt zachęty ustala się jednorazowo na cały okres zatrudnienia pracownika (w tym przejęcia go na podstawie art. 231 k.p.) do czasu rozwiązania umowy lub zmiany statusu pracownika. Efektu tego nie wykazują jednak pracodawcy, dla których dofinansowanie wynagrodzeń nie jest pomocą publiczną.
Przy ponownym zatrudnieniu niepełnosprawnych należy wykazać efekt zachęty w miesiącu ponownego ich zaangażowania. Z kolei gdy pracownik utraci status inwalidy (np. upłynie ważność orzeczenia), efekt zachęty zachowuje się wyłącznie po przedstawieniu kolejnego dokumentu – bez względu na datę jego wydania. Ma z niego wynikać, że inwalidztwo istniało w okresie między tymi orzeczeniami, a pracownik pozostawał w zatrudnieniu.
Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Rzeczpospolita