Artykuły i porady
Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnego określi odrębne orzeczenie. Artykuł POPON w Rzeczpospolitej
Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wydają orzeczenia, z których wynika m.in. zakres uprawnień, z jakich może korzystać zatrudniająca go firma.
Na orzeczeniach z KRUS, ZUS, czy Komisji Lekarskiej ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia (KIZ) nie ma symbolu rodzaju niepełnosprawności, jest tylko informacja o stopniu niepełnosprawności. Pracodawca potrzebuje informacji o rodzaju niepełnosprawności min. na potrzeby ustalenia wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych o schorzeniach szczególnych. Informacja ta jest także niezbędna w celu uzyskania podwyższonego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Z reguły nie można się tu posiłkować zaświadczeniami, rodzaj niepełnosprawności powinien zostać orzeczony.
Dwie instancje
Postępowanie orzecznicze, służące ustaleniu niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, co do zasady jest zespołowe i dwuinstancyjne. 0 niepełnosprawności orzekają:
- powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako pierwsza instancja,
- wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako druga instancja.
W systemie orzeczniczym wydawane są również orzeczenia o niepełnosprawności do ulgi uprawnień. Może się o nie starać osoba, która ukończyła 16. rok życia i posiada ważne orzeczenie:
-
lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji, -
- całkowitej niezdolności do pracy, -
- częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania,
- organu rentowego (ZUS, MSWiA, MON), wydane przed 1 stycznia 1998 r. o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów,
- KRUS o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane przed 1 stycznia 1998 r.
BEZ MOŻLIWOŚCI ODWOŁANIA SIĘ
W postępowaniu o wydanie orzeczenia do uprawnień i ulg uczestniczy wyłącznie lekarz - członek powiatowego/miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ponieważ tego rodzaju orzeczenie jest wydawane w oparciu o inną prawomocną i ostateczną decyzję administracyjną, to nie przysługuje od niego odwołanie. Orzeczenie to jest ostateczne i niezaskarżalne.
W postępowaniu o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień stopień niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych ważnych orzeczeń organów rentowych, wskazanych powyżej. Natomiast zawarte w orzeczeniu wskazania lekarz ustala stosownie do naruszonej sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych, uzasadniających korzystanie z ulg i uprawnień na podstawie bezpośredniego badania osoby zainteresowanej. Takie orzeczenie wydaje się do czasu upływu ważności orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.
Uprawnienia i ulgi
Posiadanie zarówno orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności, jak i orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień pozwala korzystać z takich form wsparcia jak:
- zatrudnienie w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywności zawodowej,
- przywileje pracownicze (np. prawo do dłuższej przerwy w pracy, dodatkowego urlopu wypoczynkowego itp.),
- dofinansowanie działalności gospodarczej,
- uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych, warsztatach terapii zajęciowej, szkoleniach, m dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, u ulgi w komunikacji, podatkach itp.,
- uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego czy rodzinnego i innych świadczeń instytucji pomocy społecznej.
Autor: Anna Węgrzynowicz -,dyrektor ds. Organizacyjnych w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Rzeczpospolita