Artykuły i porady
Korygowanie wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Artykuł POPON w Gazecie Podatkowej
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) zmieniło swoje wytyczne w zakresie konieczności przywracania terminu do złożenia korekty SOD (dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych) w przypadku oczekiwania przez pracodawcę na przedstawienie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności przez pracownika, na którego ubiega się o dofinansowanie. Najnowsze wyjaśnienie BON zawiera zupełnie odmienną interpretację przepisów od tej, którą Biuro przedstawiało jeszcze w 2014 r.
Zasady korygowania wniosku o dofinansowanie
Pracodawca, aby otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, składa wniosek (druk Wn-D) i informację (załącznik INF-DP) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego wniosek dotyczy. Wzory wniosku i informacji stanowią załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1988).
Do tej pory procedura wyglądała w ten sposób, że pracodawca składał Wn-D za dany miesiąc w terminie wskazanym w rozporządzeniu z 2014 r. (poprzednio termin ten wynikał z rozporządzenia z 2009 r.). Jednakże wymóg ten w zakresie informacji dotyczył tych pracowników, którzy w momencie składania wniosku zaliczeni zostali do stanu zatrudnienia jako osoby niepełnosprawne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracownik przez pewien okres nie ma aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W trakcie oczekiwania na jego wydanie - co może trwać nawet kilka miesięcy - pracodawca nie mógł więc starać się o dofinansowanie do jego pensji (pracownik jest w tym czasie traktowany jak osoba pełnosprawna). Natomiast gdy zatrudniony dostarczył mu nowy dokument, pracodawca mógł wstecznie zaliczyć go do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i złożyć korektę wniosku poprzez przesłanie do PFRON informacji INF-D-P. To zaś pozwalało mu uzyskać za takiego zatrudnionego dopłaty za okres wsteczny.
Problemem okazały się właśnie wsteczne korekty na pracowników, którzy oczekiwali na nowe orzeczenie. BON i PFRON wyjaśniały (stanowisko BON z dnia 15 grudnia 2014 r, znak BON-I-52311-364--2-LK/2014, stanowisko PFRON z dnia 16 grudnia 2014 r., znak: WDR/503/60119w/AVI/2014), że jeżeli żądanie zwiększenia dofinansowania nie wynika wyłącznie ze skorygowanego wniosku i skorygowanych informacji, to w terminie 7 dni od dnia otrzymania kopii orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność pracownika pracodawca powinien zwrócić się do PFRON z odrębną prośbą o przywrócenie terminu do złożenia załącznika INF-D-P (art. 58 § 2 KPA).
Zmiana stanowiska BON
Najnowsze wyjaśnienie BON, które zostało opublikowane w dniu 10 lipca 2015 r. na stronie www. niepelnosprawni.gov.pl (patrz ramka) zawiera zupełnie odmienną interpretację przepisów od tej, którą Biuro przedstawiało jeszcze w 2014 r.
Teraz okazuje się, że wniosek 0 przywrócenie terminu do złożenia załącznika nie jest już w ogóle potrzebny. BON w swoim najnowszym stanowisku tłumaczy, że termin określony w § 4 ust. 1 rozporządzenia dotyczy informacji 1 wniosku, ale mając na uwadze, że żądanie strony w formie dopłat do pensji wyraża się na druku Wn-D (a ten został złożony), zaś INF-D-P jest załącznikiem do niego, dopuszczalne jest uznanie, że konieczność przywrócenia terminu dotyczy wyłącznie złożenia wniosku zwykłego. Jeżeli więc pracodawca złożył formularz Wn-D, ale nie dodał do niego informacji dotyczącej wynagrodzenia określonego pracownika, to korekta wniosku poprzez jej przesłanie nie wymaga przywrócenia terminu.
Stanowisko BON w sprawie konieczności przywracania terminu do wniosku o dofinansowanie z dnia 10 lipca 2015 r.
W świetle art. 26c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie wniosku Wn-D oraz informacji INF-D-P, stanowiących załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1988). Terminy do złożenia tych dokumentów określa § 4 ust. 1 rozporządzenia.
Termin podlega przywróceniu na zasadach analogicznych jak w KPA. Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia termin ten przywraca się na prośbę pracodawcy, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Dodatkowo stosuje się 7-dniowy termin do złożenia prośby o przywrócenie terminu wynikający z art. 58 § 2 KPA. Termin określony w § 4 ust. 1 rozporządzenia dotyczy informacji i wniosku, jednak mając na uwadze to, że żądanie strony wyraża się we wniosku, zaś informacje składane są wraz z wnioskiem, dopuszczalne jest uznanie, że konieczność przywrócenia terminu dotyczy wyłącznie złożenia zwykłego wniosku.
Nie ma zatem konieczności przywracania terminu do:
- złożenia wniosku korygującego,
- informacji korygującej,
- dołączenia zwykłej informacji do wniosku korygującego.
Ma to znaczenie np. w odniesieniu do dokonywania korekt in plus w przypadku wstecznego zaliczania pracowników do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 2a ust. 2 lub 3 ustawy. Jeżeli pracodawca złożył zwykły wniosek, lecz nie załączył informacji dotyczącej dofinansowania do wynagrodzenia określonego pracownika, to korekta wniosku i dołączenie wspomnianej informacji nie wymaga wnioskowania o przywrócenie terminu.
Natomiast jeżeli pracodawca nie złożył zwykłego wniosku, to żądanie zwiększenia dofinansowania wymaga złożenia tego wniosku. Dlatego w terminie 7 dni od dnia otrzymania kopii orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność pracownika (a więc od ustania przeszkody uniemożliwiającej terminowe złożenie dokumentu) pracodawca powinien zwrócić się do PFRON z prośbą o przywrócenie terminu do złożenia wniosku (zob. art. 58 § 2 KPA)",
Źródło: www.niepelnosprawni.gov.pl
Mateusz Brząkowski radca prawny,
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych