Artykuły i porady

Kiedy niepełnosprawny nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Mateusz Brząkowski radca prawny w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodano: 2014-09-11 09:09:00

Pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy w tym czasie może pracować u jednego pracodawcy czy w kilku zakładach.
Pracownikom niepełnosprawnym przysługuje uprawnienie w postaci dodatkowego urlopu wypoczynkowego na zasadach wskazanych w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji). Zgodnie z jej art. 19 osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Z kolei jak wynika z art. 154 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tj. Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy i wynosi: 1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Tak więc w przypadku osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wymiar urlopu wypoczynkowego będzie wynosił odpowiednio: 3) 30 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 4) 36 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Istotna z punktu widzenia pracodawcy i pracownika jest kwestia przyznania prawa do dodatkowego uprawnienia. Prawo do pierwszego takiego wolnego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy (na podstawie art. 66 ustawy o rehabilitacji w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy stosuje się kodeks postępowania administracyjnego, kodeks cywilny oraz kodeks pracy).
Dlatego też do okresu przepracowania roku po dniu zaliczenia do jednego z tych stopni niepełnosprawności może być wliczany okres przepracowania u jednego pracodawcy, jak i u kilku pracodawców. Ważne, aby od dnia zaliczenia do umiarkowanego bądź znacznego stopnia niepełnosprawności pracownik przepracował jeden rok.
Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.

Autor: Mateusz Brząkowski
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia