Artykuły i porady

Jakie składniki wynagrodzenia brać pod uwagę przy obliczaniu ulgi we wpłacie na PFRON? Artykuł POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodano: 2015-11-06 07:11:00

Jesteśmy spółką, która ma prawo do ulg we wpłatach na PFRON. Jednak mamy problem z ich wyliczaniem. Nie mamy pewności, jakie składniki wynagrodzenia osób niepełnosprawnych należy ująć we wzorze, aby prawidłowo ustalić kwotę ulgi. Czy są w tej materii jakieś wytyczne?

Kwota ulgi zależy od wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Stanowi on iloczyn współczynnika ich wynagrodzeń (liczonego zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o rehabilitacji) oraz liczby etatów odpowiadającej różnicy między rzeczywistym zatrudnieniem wszystkich pracowników niepełnosprawnych a zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami w wysokości 6 proc.

W polskim systemie prawnym brak jest definicji legalnej pojęcia „wynagrodzenie", która zawierałaby enumeratywne wyliczenie jego składników. W stanowisku Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z 25 lipca 2013 r. (BON-I-5232-21-2-EW/13) wskazano, że wynagrodzenia, o których mowa w art. 22 ust. 3-5 ustawy o rehabilitacji, to wynagrodzenia osiągane (brutto). Jest to najszersza definicja tego pojęcia w doktrynie prawa pracy. Obejmuje ona wszelkie rodzaje wynagrodzenia (np. za pracę, za urlop, premie). W pojęciu tym nie mieszczą się natomiast świadczenia o charakterze pozawynagrodzeniowym, choćby pozostawały w związku ze stosunkiem pracy (np. zasiłek chorobowy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odszkodowania).

Dlatego też na potrzeby wyliczenia wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników należy pominąć wszelkie kwoty wypłacane osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które mają charakter zasiłku, ekwiwalentu (np. za niewykorzystany urlop wypoczynkowy), deputatu, odprawy czy odszkodowania. Do wynagrodzenia wejdą zaś m.in. wynagrodzenie za czas pracy, choroby czy przestoju, za godziny nadliczbowe i za okres wypowiedzenia, a także dodatki funkcyjne oraz premie.


Podstawa prawna

Art. 22 ust. 3-5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).

 

Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia