Artykuły i porady
Jak obliczyć urlop pracownikowi uczestniczącemu w turnusie rehabilitacyjnym. Artykuł POPON w Gazecie Prawnej
Pracownik zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności uczestniczył w turnusie rehabilitacyjnym w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym. Jak wyliczyć pozostały urlop przysługujący temu pracownikowi z tytułu urlopu dodatkowego w związku z 14-dniowym uczestnictwem w turnusie rehabilitacyjnym?
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Z kolei zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2.
Artykuł 20 ust. 3 stanowi, że łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 ust. 1 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Mając na uwadze powyższe, łączny okres turnusu rehabilitacyjnego i urlopu dodatkowego nie może przekroczyć w roku 21 dni roboczych.
Podstawa prawna
Art. 10f ust. 1 pkt 2, art. 19 ust. 1, art. 20 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Sylwester Kawa
doradca ds. prawnych POPON
Źródło: Gazeta Prawna