Artykuły i porady

DGP: Od kiedy można występować o wyższe dofinansowanie na pracownika niepełnosprawnego?

Dodano: 2016-02-11 08:02:00

Pracownik naszego zakładu (zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy) posiadał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolem przyczyny niepełnosprawności 05-R wydane do 10 grudnia 2015 r. Po rozpatrzeniu wniosku pracownika powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydał nowe orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolami przyczyny niepełnosprawności 05-R/02-P. 21 grudnia 2015 r. pracownik przedstawił nowe orzeczenie. Czy przysługuje na niego podwyższone dofinansowanie z tytułu orzeczonej choroby psychicznej i od kiedy mamy prawo o nie wnioskować?


Na podstawie art. 26a ust. lb ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) kwoty dofinansowania zwiększa się o 600 zł w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz w przypadku osób niewidomych. W związku z tym, że pracownik legitymuje się nowym orzeczeniem z symbolem przyczyny niepełnosprawności 02-P (choroby psychiczne), będzie przysługiwało na niego podwyższone dofinansowanie.


Należy jednak pamiętać, że w przypadku potwierdzania u pracowników schorzeń wymienionych w art. 26a ust. lb c oraz w art. 21 ust. 7 (uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jak np. stwardnienie rozsiane czy przewlekłe choroby psychiczne) stosuje się przepisy art. 2a ust. 4 ustawy o rehabilitacji, z których wynika, że pracowników tych wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnymi od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego wystąpienie schorzenia.


W powyższym przypadku przy sporządzaniu wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń za grudzień 2015 r. należy uwzględnić to, że pracownik przedstawił pracodawcy nowe orzeczenie 21 grudnia 2015 r. Dlatego za okres od 1 do 20 grudnia 2015 r. będziemy wnioskować o dofinansowanie z tytułu lekkiego stopnia niepełnosprawności (20/21 x jeden etat), a od 21 grudnia do 31 grudnia 2015 r. (11/31 x jeden etat) r z tytułu lekkiego stopnia i orzeczonej choroby psychicznej (podwyższone dofinansowanie).

Podstawa prawna
Art. 2a ust. 4 oraz art. 26a ust. lb ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2on r. nr 127, poz. 721 ze zm.).

Adam Hadław
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia