Artykuły i porady

Czy zakład pracy chronionej jest zwolniony z podatku od nieruchomości. Artykuł POPON w Dzienniku Gazecie Prawnej

Dodano: 2014-08-18 08:08:00

Jestem przedsiębiorcą z otwartego rynku pracy i chcę ubiegać się o przyznanie przez wojewodę statusu zakładu pracy chronionej. Czy na podstawie obowiązujących przepisów jako ZPChr będzie mi przysługiwało zwolnienie z podatku od nieruchomości

W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych prowadzący zakład pracy chronionej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z:

  1. podatków, z wyłączeniem:
  • podatku od gier;
  • podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego;
  • cła;
  • podatków dochodowych;
  • podatku od środków transportowych.
  1. opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sanacyjnym.

Zwolnienia z podatków obejmują więc m.in.: podatek od nieruchomości, rolny, leśny, od czynności cywilnoprawnych.
Natomiast według postanowień art 7 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się z podatku prowadzących zakłady pracy chronionej w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie (jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej albo zaświadczeniem) zajętych na prowadzenie tego zakładu, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów niebędących prowadzącymi zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej.
Zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2011 r. prawo do powyższego zwolnienia przysługuje tylko tym zakładom, które spełniają warunek wskazany w art. 28 ust. 1 pkt llit b ustawy o rehabilitacji Oznacza to, że zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje wyłącznie wtedy, gdy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy chronionej wynosi co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności Biorąc pod uwagę powyższe, aby uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości, przedsiębiorca oprócz uzyskania decyzji przyznającej status od właściwego miejscowo wojewody musi także posiadać odpowiedni wskaźnik zatrudnienia wskazany w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji.

Podstawa prawna
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2on r. nr 127, poz. 721). Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 poz. 849).
Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. nr 226, poz. 1475).


Autor: Mateusz Brząkowski
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia