Artykuły i porady
Czy przekroczenie terminu 30 dni pozbawia prawa do wydania zaświadczenia o pomocy de minimis. Artykuł POPON w Gazecie Prawne
Jako podmiot wydatkujący środki zgromadzone na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) zobowiązani jesteśmy przedstawić informację o dokonanym wydatku w ramach pomocy de minimis w ciągu 30 dni od dokonania wydatku. Czy w przypadku przekroczenia terminu 30 dni na złożenie odpowiedniego wniosku właściwy urząd ma prawo odmówić nam wydania zaświadczenia o pomocy de minimis?
Zgodnie z par. 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych pracodawca wydatkujący środki zgromadzone na zfron zobowiązany jest do przedstawienia informacji oraz uzyskania zaświadczenia o pomocy de minimis w ciągu 30 dni od dokonania wydatku.
Przepisy nie określają konsekwencji naruszenia terminu. Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych w swoich dotychczasowych wystąpieniach wskazywało na charakter in-strukcyjny terminu, tj. niepo-wodujący negatywnych kon-sekwengi dla pracodawców w razie jego niezachowania.
W związku z sygnalizowanym przez pracodawców odmawianiem przez właściwe organy wydawania zaświadczeń o pomocy de minimis z powodu naruszenia terminu, biuro wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.
W piśmie z 17 marca 2014 r. (znak: DDO-52-7(2)/i4/RR) UOKiK jednoznacznie stwierdził, że przekroczenie przez wnioskodawcę wskazanego terminu powinno skutkować odmową wystawienia zaświadczenia potwierdzającego wartość i charakter udzielonej pomocy, jak również obowiązkiem zwrotu na konto zfron kwoty równoważnej wartości z niego pobranej w celu sfinansowania analizowanego zakupu, powiększonej o odsetki naliczone od dnia wypływu środków z konta. Zwrot ten powinien nastąpić ze środków bieżących właściciela konta zfron.
UOKiK rekomenduje takie postępowanie podmiotom zobowiązanym do wystawiania zaświadczeń o pomocy de minimis, a jednocześnie sądy administracyjne rozpatrujące skargi na odmowę wydania zaświadczenia o pomocy de minimis coraz częściej uznają przekroczenie tego terminu za okoliczność uzasadniającą odmowę wydania takiego zaświadczenia. Dlatego Biuro Pełnomocnika Rządu, chcąc uchronić pracodawców przed negatywnymi konsekwencjami niedotrzymania terminu do uzyskania zaświadczenia o pomocy de minimis, informuje, że o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis należy wystąpić do właściwego organu w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od dnia dokonania wydatku z ZFRON.
Podstawa prawna
Par. 9 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2013 r.. póz. 1300).
Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Gazeta Prawna