Artykuły i porady
Czy do stanu zatrudnienia wliczać niepełnosprawnych korzystających z urlopu rodzicielskiego. Arykuł POPON w Gazecie Prawnej
Jesteśmy firmą z otwartego rynku pracy. Mamy problem z wliczeniem do stanów zatrudnienia dwóch pracowników. Pierwszy z nich - osoba pełnosprawna - przez cały czerwiec przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na jego wniosek. A drugi - pracownik niepełnosprawny - przez 10 dni czerwca przebywał na urlopie rodzicielskim. W jaki sposób mamy uwzględnić tych pracowników do stanu zatrudnienia wyliczanego na podstawie ustawy o rehabilitacji?
Przedsiębiorca powinien wliczyć obu pracowników - zarówno pełnosprawnego, jak i niepełnosprawnego - do stanu zatrudnienia w czerwcu wyliczanego na podstawie art. 21 ustawy o rehabilitacji oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji).
Po pierwsze, do stanu zatrudnienia wliczane są osoby będące pracownikami w rozumieniu art. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r.
- Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), a więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Żadna inna forma zatrudnienia (m.in. umowa o dzieło) nie uprawnia do uwzględnienia pracownika do stanu zatrudnienia.
Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji do stanu zatrudnienia nie wlicza się pełnosprawnych pracowników zatrudnionych:
- na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
- przebywających na urlopach wychowawczych,
- przebywających na urlopach rodzicielskich,
- nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
- będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
- nieświadczących pracy w związku z uzyskiwaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
- przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne przepisy. Ponadto do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych - bez względu na podstawę prawną udzielenia tego urlopu.
Odnosząc się do powyższego przepisu, należy zauważyć, że do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracownika pełnosprawnego przebywającego na urlopie bezpłatnym, którego pracodawca miał obowiązek udzielić na podstawie innych przepisów niż kodeks pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w sytuacji, gdy pracownik uzyska mandat radnego - wówczas na czas wykonywania mandatu pracodawca jest zobowiązany na wniosek pracownika do udzielenia mu urlopu bezpłatnego. Natomiast pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi na podstawie art. 174 k.p. Dlatego pracownik pełnosprawny przebywający na urlopie bezpłatnym, którego pracodawca udzielił mu na wniosek - zgodnie z art. 174 k.p. - będzie wliczany do stanu zatrudnienia wyliczanego na podstawie ustawy o rehabilitacji.
Przepisy art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji wprost wyłączają pracowników pełnosprawnych przebywających na urlopie rodzicielskim z wliczania do stanu zatrudnienia. Natomiast takiego zapisu nie ma w odniesieniu do niepełnosprawnych. W związku z powyższym pracodawca wlicza do stanu zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością przebywających na urlopie rodzicielskim.
Podstawa prawna
Art. 21 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia s 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Źródło: Gazeta Prawna