Artykuły i porady
Cztery dni na wysłanie do PFRON rocznych informacji i deklaracji.Artykuł POPON w Rzeczpospolitej. Pisze radca prawny Mateusz Brząkowski
Dodano: 2014-01-20 07:01:00
Pracodawcy, którzy osiągnęli 6-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych, do 20 stycznia muszą wysłać druki INF-2 i DEK-R.
Pracodawcy, którzy nie osiągają odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, obowiązani są co miesiąc dokonywać obowiązkowych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jednak część pracodawców jest zwolniona z tego obowiązku. Z tego jednak tytułu muszą oni do 20 stycznia każdego roku wysyłać do funduszu m.in. informację roczną o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w firmie. Oznacza to, że za 2013 r. trzeba ją złożyć do 20 stycznia 2014 r.
Wzór informacji rocznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych został określony w rozporządzeniu z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.
Podmioty zwolnione z wpłat
Obowiązek wysłania druku INF-2 dotyczy pracodawców wysyłających miesięczne informacje o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-i), czyli przedsiębiorców zwolnionych z wpłat na PFRON na podstawie ustawy o rehabilitacji.
Z wpłat na PFRON zwolnieni są:
pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc. (art. 21 ust. 2 ustawy o rehabilitacji);
państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii, których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 6 proc;
publiczne i niepubliczne uczelnie, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo--wychowawcze i resocja-lizacyjne, gdzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2 proc;
niedziałające w celu osiągnięcia zysku:
domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej;
hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej;
publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza osób niepełnosprawnych, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi
Dlatego też np. pracodawcy, którzy osiągnęli wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych na poziomie 6 proc, nie muszą dokonywać wpłat na PFRON, ale mają obowiązek składać roczne informacje (INF-2) o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz tych osób. Wykazują w nich liczbę zatrudnionych pracowników, w tym niepełnosprawnych. Powyższy obowiązek dotyczy zarówno zwolnionych z wpłat pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, jak i pracodawców z otwartego rynku pracy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc.
PRZYKŁAD
„X" w poszczególnych miesiącach
Od stycznia do października 2013 r. pracodawca nie dokonywał wpłat na PFRON z tytułu osiągania 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Natomiast w listopadzie nie osiągnął tego wskaźnika, czyli dokonał wpłaty na fundusz. Z kolei w grudniu zatrudniał mniej niż 25 pracowników (etaty). Dlatego też wypełniając część C informacji rocznej INF-2 zaznaczy on „X" za miesiące styczeń-październik w pozycjach 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88. Za miesiąc listopad wstawi on „X" w kolumnie „Nie dotyczy z uwagi na: zobowiązanie z tytułu wpłat" (poz. 101), z kolei za miesiąc grudzień wstawi on „X" w kolumnie „Nie dotyczy z uwagi na: niepodleganie obowiązkowi wpłat" (poz. 108).
Jak prawidłowo wypełnić formularz
Prawidłowe wypełnienie INF-2 polega na wskazaniu znakiem „X" w części C za miesiące styczeń-gru-dzień danego roku podstawy prawnej składania informacji INF-i, a konkretnie podstawy prawnej zwolnienia z wpłat (np. na podstawie art. 21 ust 2 - osiągnięcie 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych). Jeżeli np. w danym miesiącu pracodawca nie osiągał wymaganego wskaźnika, powinien także zaznaczyć to w informacji w odpowiedniej pozycji [przykład]
Inne obowiązki
Pracodawca, który ma w firmie powyżej 25 etatów, ale nieosiągający wskaźnika 6 proc. niepełnosprawnych, muszą wysłać do 20 stycznia 2014 r. druk DEK-R, czyli deklarację rozliczenia rocznego wpłat.
Ten sam termin obowiązuje pracodawców z ZPChr, którzy oprócz miesięcznej deklaracji DEK-IIa oraz miesięcznej informacji INF-i muszą przesłać druk DEK-R za 2013 r. i informację roczną INF-2 za 2013 r. Ponadto do 20 stycznia 2012 r. pracodawcy ze statusem ZPChr oraz zakłady aktywności zawodowej muszą jeszcze dodatkowo złożyć do wojewodów informację INF-W za drugie półrocze 2013 r.
Jeśli pracodawca nie złoży tych danych, choć miał taki obowiązek, Fundusz może zażądać podania przyczyn lub wezwać do złożenia odpowiednich dokumentów. Tak nakazuje art. 2743 ordynacji podatkowej.
Zgodnie z art. 49 ust 2 ustawy o rehabilitacji deklaracje te należy składać poprzez teletransmisje danych w formie dokumentu elektronicznego (system e-PFRON).
Podstawa prawna
Art. 21 ust. 2f i art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2011 r. nr 127. poz. 721 z późn. zm.).
Autor: Mateusz Brząkowski radca prawny
Polska Organizazja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych