Artykuły i porady
Artykuł POPON w DGP: Na jakich zasadach pracodawca, który wynajął nieruchomość innemu zakładowi pracy chronionej, może być zwolniony z podatku, pisze radca prawny POPON Mateusz Brząkowski
Dodano: 2013-12-05 10:12:00
Jeżeli więc pracodawca wynajął nieruchomość innemu zakładowi pracy chronionej, który spełnia warunek art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji, to tylko wtedy może nadal być zwolniony z podatku od nieruchomości. Jeśli jednak wynajął nieruchomość przedsiębiorcy z otwartego rynku, zwolnienie z podatku nie przysługuje.
Zgodnie z art. 31 ust 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji) zwolnienie z podatku od nieruchomości nie przysługuje wszystkim zakładom pracy chronionej (ZPChr).
Prowadzący zakład pracy chronionej spełniający warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji, tj. legitymujący się wskaźnikiem zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w wysokości co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z: 1) podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, z tym że: s z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego - na zasadach określonych w przepisach odrębnych, z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu; 2) opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.
Zgodnie z odrębnym przepisem art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) od podatku od nieruchomości zwalnia się również prowadzących zakłady pracy chronionej spełniające warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji, lub zakłady aktywności zawodowej w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie, jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej albo zaświadczeniem - zajętych na prowadzenie tego zakładu, jednakże z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów nie-będących prowadzącymi zakłady pracy chronionej spełniające warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej.
Przepis ten w sposób precyzyjny wskazuje, że od podatku od nieruchomości są zwolnione jedynie te nieruchomości, w których działalność swą prowadzi zakład pracy chronionej, nie zaś we wszystkich nieruchomościach będących w posiadaniu ZPChr. W związku z tym podatek za nieruchomość wynajmowaną przez ZPChr przedsiębiorcy nie-prowadzącemu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej powinien być opłacony na zasadach ogólnych (stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z 16 września 2013 r., znak: BON-I-5232-32-IKW/13).
Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje jednak w przypadku przekazania nieruchomości w posiadanie zależne pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej i spełniającemu warunki określone w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji - czyli legitymującemu się wskaźnikiem zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w wysokości co najmniej 30 proc: niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Powyższe potwierdza stanowisko BON z 14 listopada 2013 r., znak: BON-I-5232-32-4-IKW/13.
Podstawa prawna
Art 28 ust. 1 pkt i lit. b. art. 31 ust 1 ustawy 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. 2on r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
Autor: Radca Prawny Mateusz Brząkowski
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna