Artykuły i porady

Artykuł POPON w DGP: Jakie dokumenty pozwalają udokumentować schorzenie specjalne, aby móc ubiegać się o zwiększone dofinansowanie do wynagrodzeń, pisze radca prawny POPON Mateusz Brząkowski

Dodano: 2013-12-05 10:12:00
Czy muszą to być wyłącznie orzeczenia, czy mogą być to również zaświadczenia lekarza specjalisty.
 
Zgodnie z art. 26a ust. lb ustawy o rehabilitacji zawodowej w odniesieniu do okresów sprawozdawczych, począwszy od stycznia 2011 roku, osobami o schorzeniach specjalnych są osoby, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz osoby niewidome.
 
Dlatego też schorzenia specjalne powinny wynikać wyłącznie z orzeczenia o niepełnosprawności Posiadanie zaświadczenia lekarza specjalisty nie uprawnia do pobierania wyższej kwoty dofinansowania z PFRON.
 
Schorzeń specjalnych nie można mylić ze schorzeniami szczególnymi. Wyróżniamy je na podstawie przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu ich obniżenia (Dz.U. nr 124, poz. 820), które zostało wydane na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy o rehabilitacji. Zgodnie z par. 1 powyższego rozporządzenia do wskazanych schorzeń zaliczamy: 1) chorobę Parkinsona, 2) stwardnienie rozsiane, 3) paraplegię, tetraplegię, hemiplegię, 4) znaczne upośledzenie widzenia (ślepotę) oraz niedowidzenie, 5) głuchotę i głuchoniemotę, 6) nosicielstwo wirusa HIV oraz chorobę AIDS, 7) epilepsję, 8) przewlekłe choroby psychiczne, 9) upośledzenie umysłowe, 10) miastenię, 11) późne powikłania cukrzycy.
 
Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników niepełnosprawnych z wymienionymi wyżej schorzeniami i jednocześnie jest on obowiązany na podstawie art. 21 ustawy o rehabilitacji do comiesięcznych wpłat na PFRON, wtedy może obniżyć wskaźnik, od którego zależy obowiązek dokonywania tychże wpłat.
 
 
Podstawa prawna
 
Art 26a ust. lb ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. z 2on r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
 
 
 
Autor: Mateusz Brząkowski, radca prawny POPON
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
 
« lista aktualności
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek - człowiek najlepsza inwestyja
Twoja sugestia