Artykuły i porady
Artykuł POPON: Jakie dane przekazać do PFRON przy pierwszym dofinansowaniu
Staramy się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON po raz pierwszy. Jakie dokumenty należy przesłać do PFRON, aby prawidłowo uzyskać kwoty dofinansowania?
Szczegóły związane z wymogami dotyczącymi zgłoszenia pracodawcy do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w sprawie uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń na pracowników niepełnosprawnych znajdziemy w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji) oraz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2014 r. poz. 241).
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne, który wcześniej nie był zarejestrowany w wydziale dofinansowań rynku pracy PFRON, rejestruje się, składając pierwszy wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych Wn-D wraz z miesięczną informacją o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych INF-D-P.
Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą do wniosku powinien załączyć także formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (INF-O-PP). W przypadku gdy nie otrzymał dotychczas pomocy publicznej na te same koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą, powinien (zamiast części E formularza informacji INF-O-PP) przedłożyć oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej.
Ponadto wnioskodawcy zobligowani przepisami o rachunkowości do sporządzania sprawozdań finansowych dołączają także sprawozdania finansowe za trzy ostatnie lata obrotowe (jednorazowo wraz z pierwszym wnioskiem, a także w razie zmiany treści tych sprawozdań). Wnioskodawcy, którzy nie są do tego zobligowani, dołączają oświadczenie o braku takiego obowiązku.
Pracodawcy, którzy będą ubiegać się o wypłatę dofinansowania po raz pierwszy, powinni wraz z wnioskiem o wypłatę dofinansowania przesłać do PFRON dane, które będą zawierały:
- pełną nazwę pracodawcy oraz jej skrót, o ile pracodawca takiego skrótu używa;
- numery REGON i NIP, o ile ich nadanie wynika z przepisów prawa;
- adres siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy wraz z identyfikatorami jednostki podziału terytorialnego kraju, stosownie do przepisów dotyczących zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego;
- adres do korespondencji wraz z identyfikatorami jednostki podziału terytorialnego kraju, stosownie do przepisów dotyczących zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli jest inny niż adres siedziby wnioskodawcy;
- imię, nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej, o ile je posiada, osoby odpowiedzialnej za kontakty z funduszem.
Ponadto do pierwszego wniosku pracodawca powinien załączyć kopie aktualnych dokumentów potwierdzających dane dotyczące nazwy oraz numerów REGON i NIP oraz upoważnienie osoby przesyłającej te dane lub dokumenty je potwierdzające do występowania w imieniu pracodawcy.
Pracodawca, który zamierza składać dokumenty w formie elektronicznej (co zaznacza na pierwszym wniosku składanym pisemnie), powinien w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w formie dokumentu pisemnego otrzymać od PFRON identyfikator oraz hasło dostępu do programu informatycznego udostępnionego przez fundusz. Uwierzytelnianie dokumentów może nastąpić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu bądź certyfikatem dostarczonym przez fundusz. Certyfikat ten powinien zostać zarejestrowany przez pracodawcę w systemie informatycznym PFRON. W przypadku rezygnacji ze składania dokumentów w formie elektronicznej bądź utraty lub podejrzenia ujawnienia danych służących do składania podpisu elektronicznego pracodawca ma obowiązek niezwłocznie poinformować fundusz.
Mateusz Brząkowski
radca prawny, POPON
Źródło: Gazeta Prawna, 09.10.2014 r.